FLORIC HOLDING
  • Főoldal
  • Szolgáltatások
    • Dunavirág banki konstrukciók >
      • Dunavirág Bázis Csomag
      • Céges kondíciók
      • Lakossági kondíciók
      • Miért a Sberbank?
    • Szakértői tanácsadás >
      • Gazdasági szolgáltatások >
        • Kiskereskedelmi alapcsomag
        • Vállalkozási szerviz
        • Komplett ügyviteli szolgáltatás
        • Marketing csomag
        • Elemzés
        • Válságkezelés
        • Reorganizáció
        • Kedvezményes termék és áruvásárlási konstrukciók
        • Regionális és országos marketing kampányban való részvétel
      • Adózási szolgáltatások >
        • Elemzés, aktuális adózási szabályokra felkészítés
        • Adóbevallásokban tanácsadás
      • Pénzügyi szolgáltatások >
        • Finanszírozási segédlet
        • Előfinanszírozás és előrendelés csomag
        • Készpénz problémakör megoldása
        • Tartós bérlet konstrukció
        • Nemzeti Utalvány beváltóhely
      • Értékesítést támogató szolgáltatások >
        • Webes értékesítés támogatása
    • Hasznos dokumentumok
    • Szolgáltatási díjaink
  • Gazdasági hírek
  • Rólunk
    • Floric Holding
    • Fejlesztési Központ
    • Küldetésünk
    • Partnereink
    • Társvállalataink
    • Kapcsolat

Gazdasági hírek

2021.03.11. - Tervezze meg az újraindítását!
A Dunavirág csoport és legnagyobb szolgáltatóink közösen lehetőséget kínálnak a virágosoknak, hogy azújraindításnak és a következő évek működésének kedvezőbb pénzügyi feltételekkel vághassanak bele!
A forrásszerzés érdekében:
1. A 2020 évre vonatkozóan:
- a banki minősítési feltételek megváltoztak, ezért különösen fontos, hogy a társasági formában működőknek a 2020.évi mérlegbeszámoló kedvezőbb – a banki mutatószámokra koncentráló – bemutatása
- a vállalkozóként működők bevallásának precízebb elkészítése
2. 2021-ben elérhető banki források DUNAVIRÁG Bankszámlacsomaggal rendelkezőknek:
- lehetőség és jelenleg is már több partnerünknél folyamatban van a meglévő - régi banki hitelek kiváltása, olcsóbbá tétele és forrástöbblet biztosítása
- KATA-soknak és magánszemélyeknek már indult a Banki Hitelkártya Program, amely akár kamatmentes finanszírozást biztosít a DUNAVIRÁG CENTRUM-ban történő vásárlásokra, előfinanszírozást a rendelésekre
- ÁFA körös partnereinknek „tartós bérlet” konstrukcióban rendkívül kedvező fejlesztési lehetőség nyílik
3. Kamatmentes Újraindítási Gyorskölcsön Hitelprogram keretében forrásszerzés
4. az Utalványrendszerbe bekapcsolódással új – bevételi és finanszírozási és marketing – lehetőségek tárulnak fel

A működési költségek csökkentése, adók minimalizálása érdekében:
1. Dunavirág Bankszámlacsomag, saját és alkalmazottak banki költségeinek csökkentésére
2. új vállalkozási formák a bérek és járulékok, adók csökkentésére
3. Dunavirág Centrum szolgáltatásainak használata a beszerzési költségek csökkentésére (web, készpénzkezelés stb.)
4. komplex tanácsadás (válságkezelésre, probléma megoldásra, hatékonyság javításra)
Részletesebb tájékoztatás: www.floricholding.hu
Kapcsolatfelvétel: floricholdingkft@gmail.com ,illetve Dunavirág Centrumban.
2021.01.05 - Az adóhivatal már minden számlát online lát
Mérföldkő az adózásban, hogy az adóhivatal 2021-től már minden számlát lát, az adózókat a koronavírus-járványra is tekintettel szankciómentes időszak segíti a zökkenőmentes átállásra március 31-ig - tájékoztatott Izer Norbert, a Pénzügyminisztérium adóügyekért felelős államtitkára.Jelenleg hétköznaponként átlagosan egymillió számla érkezik az adóhivatalhoz. 2021. január 4-től ez a szám akár napi másfélmillióra is nőhet, jogszabályi szinten ugyanis tegnaptól vált teljessé az online számla rendszer, amelynek segítségével már minden számlát, még a magánszemélyek részére kiállítottakat is látja a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) - hangsúlyozta Izer Norbert.Az adatszolgáltatási kötelezettség az Európai Unió más tagállamába történő termékértékesítésre és az exportra is kiterjed, így gyakorlatilag a gazdasági élet teljes számlaforgalmára rálátása nyílik a NAV kockázatelemzőinek - tette hozzá.
Könnyítés
Kiemelte, hogy a felkészülést nehezítette a koronavírus-járvány, ezért a vállalkozások adóügyi könnyítést kaptak. 2021. január 4-től március 31-ig a NAV nem szab ki mulasztási bírságot, ha a vállalkozó nem, vagy nem megfelelően szolgáltat adatot azokról a számláiról, amelyek újonnan kerültek be az adatszolgáltatással érintett számlák körébe.Akik még nem regisztráltak az online számla rendszerében, mert például csak magánszemélyek részére állítottak ki számlát, azoknak legkésőbb az első számla kiállításának napjáig regisztrálniuk kell, hiszen ez a regisztráció a feltétele a szankciómentességnek - részletezte.
Gazdaságfejlesztés
A gazdaságfehérítés mellett a vállalkozások digitális átállásában is fontos mérföldkő az online számlázás - jegyezte meg Izer Norbert. Már hétfőtől hatályosak azok a rendelkezések, amelyek lehetővé teszik, hogy az elektronikus számla kibocsátásával is teljesíthető legyen az online számlaadat-szolgáltatás. Az elmúlt héten megjelent rendeletmódosítás szerint a vállalkozás az adatszolgáltatásnak eleget tehet úgy is, hogy az elektronikus számlát az erre irányuló jelzés esetén a NAV-on keresztül bocsátja a vevő rendelkezésére - mondta az államtitkár. A papírszámlákról így különösen megéri átállni az elektronikus számlakibocsátásra - javasolta Izer Norbert, hozzátéve, hogy az adótanácsadók számítása szerint számlánként akár hétszáz forintot is spórolhatnak ezzel az érintettek.
A számla kiállítási, nyomtatási, postázási és adatrögzítési költségének megspórolása mellett a koronavírus-járvány terjedése elleni küzdelemben is sokat segíthet a papírszámlák korának véget vető, új adóügyi fejlesztés - fogalmazott az államtitkár.A szankciómentes időszak lejártáig ugyan még van idő, de a felkészülés e három hónapjában komoly feladat vár a könyvelőkre és az adótanácsadókra is, hiszen a digitális átalakulás útján leginkább az adózási szakemberek tudják segítő közreműködésükkel végigvezetni a vállalkozásokat - mondta Izer Norbert.
Forrásmegjelölés:
 rigo.hu (2021. január 5.): Az adóhivatal már minden számlát online lát (link :https://www.origo.hu/gazdasag/20210105-izer-norbert-ujabb-merfoldko-az-online-szamlazasban.html)
2020.12.30 - Kellenek-e még könyvelők?
​Befellegzett az adótrükköknek
Januártól szinte mindent lát a vállalkozásokról a Nemzeti Adó- és Vámhivatal. A mesterséges intelligenciát is bevető algoritmusok pedig hihetetlen gyorsasággal csapnak le az
ismert minták alapján a gyanús üzleti számokra.
HASZON: Tíz évvel ezelőtt, amikor bűnügyi elnökhelyettessé nevezték ki, azt mondta: feltett szándéka, hogy véget vessen az adócsalás aranykorának. Sikerültek az akkori tervek?
DR. SORS LÁSZLÓ: Igen, a NAV már részben képes erre. Az Európai Bizottság legfrissebb adatai szerint az „áfa-rés" — a makrogazdasági adatok alapján beszedhető és a beszedett áfa közötti különbség — a 2013-as 21 százalékról 2019-re 6,6 százalékra csökkent, ami jól mutatja: jelentősen változott az adómorál és az adócsalási miliő.
HASZON: Januártól a NAV minden számlázást digitális formában és valós időben lát. Míg tíz éve például egy adócsaló bűnszervezet évekig tudott működni, mostantól akár napok alatt lelepleződik?
DR. SORS LÁSZLÓ: Az online megoldások, a szemléletmódbeli változás, és a digitalizáció miatt jelentősen csökkent a reakcióidő, a NAV felgyorsult. Gyakorlatilag a klasszikus módszerekkel büntetlenül nem lehet már áfát csalni. Az áfa-visszaélések visszaszorítása kulcskérdés. A bűnöző is arra törekszik, hogy minél kevesebb befektetéssel minél nagyobb hasznot érjen el. Ha egy áru az áfa megfizetése nélkül kerül piacra, azt óriási árelőnnyel és nagy haszonnal lehet értékesíteni. Hasonló a helyzet a „fekete-foglalkoztatással" is, ahol a járulékok elcsalása okoz kárt az államnak, és jelent jogtalan előnyt a visszaélőknek. Márpedig az adópolitika és a NAV célkeresztjében is az van, hogy a versenyelőnyt azoknak a vállalkozásoknak biztosítsa, akik betartják a jogszabályokat. Akik pedig nem, azokat a kockázatok feltárása után hatósági eszközökkel, minél gyorsabban ki kell iktatni a piacról.
HASZON: Az adat az új olaj — mondják. És ebből a NAV-nak januártól még sokkal több lesz.
DR. SORS LÁSZLÓ: Elképesztő méretű adatvagyon áll már most is a Nemzeti Adó- és Vámhivatal rendelkezésére, rengeteg helyről jön az információ. Idetartozik az onlinepénztárgép-rendszer, az EKÁER (Elektronikus Közútiáruforgalom-ellenőrző Rendszer), az Online Számla rendszer, a különböző kifizetői adatszolgáltatások, az adóbevallások adatai, nem is beszélve a nemzetközi információkról. Összesen mintegy 7,5 petabájtnyi adatról van szó, ami évek óta exponenciálisan nő. Ez annyi, mint egy 225 évig tartó HD minőségű film adatmennyisége.
HASZON: Éppen emiatt érik kritikák az adóhatóságot, hogy meg tud-e birkózni a kezelésével. Mi a garancia rá, hogy válófélben lévő házastársaknál senki nem néz rá a férj (vagy feleség) pénzügyi helyzetére, és hogy az üzleti titkok azok is maradnak?
DR. SORS LÁSZLÓ: Az aggodalom valahol érthető, de ugyanúgy felmerülhet például akkor is, ha valaki elmegy egy bankfiókba. Minden korszerű digitális rendszernek ugyanazok a problémái lehetnek és minden digitális adatkezelő hasonlóképp próbálja ezeket kivédeni. Egyrészt vannak hazai és uniós törvényi garanciák: kitől milyen adatot kérhetek, kinek adhatom tovább, mit mivel kapcsolhatok össze, meddig tárolhatom. (Megjegyzem, egyedileg azonosítható adatokat még az államigazgatáson belül is csak kivételes esetekben — például nyomozati érdekből, ügyészi jóváhagyással — adhatunk át.) Másrészt van egy precíz, adatkezelést nyomon követő mechanizmus. Minden mozzanatot naplózunk, minden visszakereshető, miközben szigorú az adatokhoz hozzáférést engedő jogosultsági rendszer.
HASZON: Az amerikai filmekben az FBI informatikai rendszereit támadják előszeretettel a számítógépes „kalózok". Önöket érte már hackertámadás?
DR. SORS LÁSZLÓ: Az elmúlt években többször is előfordultak jellemzően túlterheléses támadások, de ezeknek a NAV sikeresen ellenállt. Egyebek mellett többrétegű tűzfallal, behatolásdetektáló és - elhárító rendszerrel védjük az adatvagyont és ezen túl a Nemzeti Kibervédelmi Intézet is a segít nekünk. Etikus hackereink is vannak, akik folyamatosan keresik a gyenge pontokat.
HASZON: Fizikailag hol tárolják az adatokat? Magyarországon, valamiféle földalatti bunkerben?
DR. SORS LÁSZLÓ: A helyszínt nem árulom el, de annyit mondhatok, a bunker kifejezés nem túlzás. A kiemelt biztonságú, „duplikált" létesítmények az adatvédelem részét képezik. A szerverek Magyarországon vannak, minden adatot egyszerre több helyszínen „mentünk el;, hogy még véletlenül se vesszen el egy se. A NAV több száz különböző informatikai szakrendszerén az adatelemzőkkel együtt több mint 800-an dolgoznak. Most készül az integrált adattárház, hogy amit lehet, azt egy rendszerben, a tárolást és elemzést segítő egységes struktúrában kezeljünk.
HASZON: Ami nyilván szintén hozzájárul majd ahhoz, hogy az adózókat még jobban tudják ellenőrizni...
DR. SORS LÁSZLÓ: Igen, ez a cél. Az elmúlt tíz év alatt kiépültek az ehhez szükséges, integrált platformon működő, automatikus adatszolgáltatási rendszerek, amelyek öntik be az adatokat. Ebből az adathalmazból — mesterséges intelligenciát is igénybe véve — nyerjük ki azokat a mintákat, amelyek nemcsak az ellenőrzést segítik, hanem bemérik a különböző adózói attitűdöket is. Ki jelent valódi kockázatot, ki az, aki csak tévedésből hibázik és ki az, akit támogatni kell a szabálykövetésben. Először csalási típusú mintákkal kezdtük, most adózói életutakat építünk. Azaz tudjuk, hogy melyik adózót mikor és milyen formában kell megszólítani. Egyébként egy gazdasági eseménnyel összefüggésben, alapvetően három dologra vagyunk kíváncsiak: megvalósult-e az értékesítés, a szolgáltatás, arról kiállította-e az eladó a bizonylatot és milyen utat jár be a pénz. Innen már nem kérdés, mi az ügylet adójogi következménye. A rendszer január 1-jén kiteljesedik: minden számla adata valós időben látható. Hamarosan a központi bankszámla-nyilvántartó rendszerben azt is látjuk majd, kinek hol, hány számlája van, és a központi széfnyilvántartást is a NAV építi ki.
NE FELEJTSÜK EL, HOGY A NEMZETKÖZI INFORMÁCIÓK ALAPJÁN A KÜLFÖLDI BANKSZÁMLÁKAT MÁR MOST IS LÁTJUK. AZT MONDHATOM, A KÖR BEZÁRUL.
A NAV SZÁMOKBAN

-10 millió ügyfél
-1200 feladat
-24,5 millió bevallás és adatszolgáltatás
-15 525 milliárd forint bevétel
-287 milliárd forintos költségvetés
-18 ezer munkatárs
-(2019, forrás: NAV)
HASZON: A mesterséges intelligencia nagy előnye, hogy az egyre több adatból egyre pontosabb előrejelzésre képes. Milyen mintákat keresnek majd az algoritmusok januártól? Például kapnak kiemelt „digitális figyelmet; a katások a változó szabályozás miatt?
DR. SORS LÁSZLÓ: Természetesen, ha valaki katásként egyetlen megbízónak állítja ki a számláit, majd átlépi a 3 millió forintos határt, ne csodálkozzon, ha jelez a gép, és szeretnénk meggyőződni arról, hogy az ezzel járó plusz adóterhet megfizették-e. Tudjuk, hogy az adó mindig sok az adózók számára. Azonban a NAV-ra is piaci szereplőként kell tekinteni. Ez egy 18 ezer fős mamutcég közigazgatási szabályrendszerrel. Az „üzleti terv; lényegében az állam éves költségvetési tervéből adódik, ráadásul a betervezett bevételt papíron előre „el is költik;, a költségvetésben. Ha nem hoznánk a számokat, annak súlyos következményei lennének: intézmények, állami szolgáltatások állnának le. És nem lenne forrása az adócsökkentésnek sem. Eltekintve ebben az évben a járványhelyzet miatti adóbevétel- kieséstől a NAV hozza a számokat. Hadd legyek büszke arra, hogy tíz év viszonylatában ötezerrel kevesebb munkatárssal évről évre több bevételt érünk el és több feladatot látunk el. Ez a figyelemre méltó hatékonyságnövekedés nem ment volna a munkatársaim elhivatottsága és innovatív gondolkodása nélkül. Mindezt természetesen a gazdasági szereplők teljesítménye alapozza meg.
AKÁR ÉPÜLETET IS BONTANAK
Magyarországon nemzetközi összehasonlításban is széles feladatkört lát el az adó- és vámhivatal. A több mint 50 adónemhez kapcsolódó adó- és a vámigazgatási, valamint nyomozóhatósági feladatokon túl egyebek mellett a fémkereskedelem ellenőrzése, az általános közigazgatási hatósági és törvényszéki végrehajtás, az egyéni vállalkozók nyilvántartása. Továbbá térítésmentes orvosi ellátásra való jogosultság ellenőrzése és a következő évtől a gépjárműadó kivetése és beszedése is a feladatai közé tartozik. De NAV-hatáskör adott esetben egy életveszélyes állapotú épület lebontatása, vagy egy gyermek kötelező védőoltásának biztosítása is.
HASZON: Az adócsökkentés mellett az adózók adminisztratív terheinek mérséklésével is kampányoltak. A 2021 második félévétől tervezett, NAV által készített áfabevallást ugyanakkor aggályok övezik, azt az önrendelkezés csorbulásának tartják egyesek.
DR. SORS LÁSZLÓ: Ha kérés nélkül elkészítjük az emberek helyett az szja-bevallást, a választás szabadsága megmarad: jóváhagyhatom, amit a NAV felkínált, de akár bele is nyúlhatok. Sőt, magam is kitölthetem a bevallást. A lényeg, hogy az önadózás rendszerében a bevallóé a felelősség. Mi az adminisztrációt igyekszünk csökkenteni. Abból dolgozunk, amit kapunk. Adatokból. Rátérve az áfa bevallásra: egy kiajánlással segítünk a nálunk lévő adatok nyomán. Annak, aki viszonylag egyszerű felépítésű vállalkozást működtet, tűpontosan meg tudjuk mondani, hogy mennyi áfát kell fizetnie, mert az online adatszolgáltatások alapján látjuk, hogy mennyi bevétele és kiadása volt. Tehát ez egy opció, amit okvetlenül ki kell pipálni vagy korrigálni kell. Ismét utalnom kell az önadózásra: mi megmutatjuk, mit lát a rendszer, ám ha van olyan tétel, tényező, amit be kell vallani, de nem jutott el hozzánk, illetve van olyan kedvezmény, mentesség, amit be kell számítani, azt a vállalkozásnak kell hozzátennie. Az áfa bevallási tervezet egy szolgáltatás, ami nem kötelező, de annak biztosan segít, aki jó úton jár, és aki megérti, hogy mi a lényeg.
HASZON: Ráadásul ingyen. Bár újkeletű bölcsesség, hogy ahol semmiért nem kérnek tőlem pénzt, ott én vagyok az áru. Jelen esetben az adataim. Ahogy a NAV egyre több területre lép be a digitalizáció előrehaladtával, az online számlakiállítók, könyvelők, adószakértők, bérszámfejtők munkája is veszélybe kerülhet.
DR. SORS LÁSZLÓ: Könyvelőkre, adószakértőkre továbbra is óriási szükség lesz. Ez nem vitatható. Abban, hogy egy feladat változik, nincs semmi rendkívüli, hiszen idővel minden szakma átalakul. A járványhelyzet pedig csak gyorsítja a már korábban beindult digitalizációt, ami a változást generálja. Kevesebb lesz a könyvelők adatrögzítési feladata. Digitális formában, készen kapnak meg sok, számukra szükséges információt. Az ingyenes szolgáltatásokkal ugyanakkor nem váltjuk ki a vállalkozások adózással kapcsolatos döntéseit. Például azt nekik kell eldönteniük, hogy melyik adózási formát választják. Hogy milyen tevékenységbe fognak, hány alkalmazottat foglalkoztatnak, kivel üzletelnek és a többi. A kínálkozó egyszerűsítéseket, kedvezményeket, lehetőségeket, követendő szabályokat és azok változását felgyorsult és komplex világunkban egy menedzsernek nincs ideje követni, ehhez kell a szakmájában kiváló könyvelő, adótanácsadó.
HASZON: Többen hiányolják a garanciákat arra, hogy az állampolgárok és vállalkozások nemcsak adnak, de vissza is kapnak ebből az adatvagyonból.
DR. SORS LÁSZLÓ: A plusz adatszolgáltatás persze jelenthet plusz terhet, de cserébe bárki lehívhatja a saját vállalkozására vonatkozó információkat. Sőt, annál többet, is, például olyan információkat, amelyeket mások tettek be róla a rendszerbe. Archiválhatnak, rendszerezhetnek, szűrhetnek, analizálhatnak. Például az Online Számla rendszer, a NAV ingyenes Online Számlázója egy sor olyan praktikus és persze digitális szolgáltatást kínál, ami gyorsíthatja, egyszerűsítheti az ügymenetét, adott esetben előkészíti a terepet a korszerű, adminisztrációmentes folyamatoknak. Tehát az adatokat nemcsak ellenőrzésre, hanem szolgáltatásra is hasznosítjuk.
Dr. Sors László (51)
1994-ben végzett a Rendőrtiszti Főiskola bűnügyi szakán, majd 1996-ban a Pénzügyi és Számviteli Főiskolán vállalkozás szakirányú szakközgazdász, 2001-ben az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán jogász végzettséget szerzett 1988 és 1991 között a BRFK-nál volt járőr. 1994 és 1996 között a BRFK Vizsgálati Főosztály Gazdaságvédelmi Osztályán, később az ORFK Szervezett Bűnözés Elleni Igazgatóságán, 1999 és 2005 között pedig az APEH Bűnügyi Igazgatóságánál dolgozott. 2005-ben jogi szakvizsgát tett és onnantól 2010-ig dolgozott saját ügyvédi praxisában. 2010-ben a Vám- és Pénzügyőrség bűnügyi főigazgatója lett, 2011 és 2018 között a NAV bűnügyi elnökhelyettese volt 2018-ban lett a NAV vezetője.
HASZON: Adok-kapok. Amiben azt rebesgetik, a bérszámfejtés lehet a következő terület.
DR. SORS LÁSZLÓ: Dolgozunk az eFIP, az elektronikus Foglalkoztatási Információs Program fejlesztésén. Ezzel nyomon követhető lesz, hogy egy munkavállalót bejelentettek-e, vagy csak úgy tudja, hogy bejelentették. Ez a költségvetés érdekein túl azért is fontos, mert a munkáltatói bejelentések és járulékfizetések kihatnak az állampolgárok egészségügyi ellátására és nyugdíjára is. Ehhez majd mobilalkalmazás is tartozik, és bárki lekérdezheti a rá vonatkozó, bejelentett adatokat. Az ellenőrzéseink során számos munkakörben (biztonsági őrtől az áruházi takarítóig) gyakran találkozunk a munkavállalók érdekeinek sérülésével. A munkavállalók ki-bejelentésének egyszerűsítésére is tovább fejlesztjük az Online Nyomtatványkitöltő Alkalmazást. Ez, túl azon, hogy papírmentes, hogy letöltés nélkül funkcionál, a nálunk lévő adatokat automatikusan betölti. Ez már abba az irányba mutat, hogy a közigazgatásban az állampolgároknak és a vállalkozásoknak legyen elég egyszer megadniuk ugyanazt az adatot, amihez csak akkor kell hozzányúlniuk, ha az megváltozik.
HASZON: Elképzelhető, hogy a belátható jövőben már robotok végzik az adóellenőrzést?
DR. SORS LÁSZLÓ: De legalábbis automatizmusok. Már kis- és nagyvállalati tesztfázisban van az úgynevezett SAF-T (Standard Audit File Tax), amit az OECD ajánlásra, Norvégia, Lengyelország és Portugália után Magyarország is bevezethet. Ennek segítségével valós időben láthatunk bele egy-egy cég működésébe. Olyan egységes fájlformátumról van szó, amely a korábbinál szélesebb betekintést enged nekünk — például a számlák mellett a készletnyilvántartásra is —, így az adózó is jobban fel tud készülni az ellenőrzésre. Amire idővel a helyszínen nem is lesz szükség, hiszen mindig pontosan látjuk, mi történik a cég életében. A megfelelő algoritmusok pedig megtalálják a gyanús jeleket. Nem megyünk el se önhöz, se a könyvelőjéhez, nem kérünk be iratokat, nem fog ott ülni senki napokig a cégénél. Most is képesek vagyunk az elektronikus ellenőrzésre, amiből tavaly 24 ezret, idén már csaknem 37 ezret végeztünk. Ebből egyre több lesz. Ha nem csupán utólag, hanem azonnal látjuk, hogy mi történik a gazdaságban, a költségvetés adóbevétele egyre pontosabban tervezhető. Mindezt
összegezve úgy fogalmazhatok, a NAV-nak egyre inkább a szolgáltató szerepe kerül előtérbe a korábban meghatározó hatósági szemléletmóddal szemben. Ez persze nem zárja ki azt, hogy aki viszont tudatosan nem tartja be a játékszabályokat, az nagy valószínűséggel úgy jár, hogy bekopogtatunk hozzá egy hajnali órán, nem sokkal azután, hogy kitalálta a bűnös szisztémát.

Forrásmegjelölés:
Kolozsi Gábor: Haszon magazin (XVIII évfolyam, 2020/december): Az Adócsalás vége? Interjú Sors Lászlóval a NAV vezetőjével (8-11.oldal)
2020.12.02 - Ujjlenyomat és Face ID a Sberbank Mobilbankban!
A Sberbank megkezdte a Mobilbank frissítését, amelyet több lépésben fog végrehajtani. Első lépésben 2020 december folyamán bevezetésre kerül a biometrikus azonosítás. A korábban használt SMS-ben küldött egyszer használatos jelszó és állandó jelszó kombináció helyett biometrikus azonosítással (ujjlenyomat és Face ID) vagy MPIN kóddal (6 számjegyű kód) és a birtokolt mobileszköz használatával történik az azonosítás belépéskor, illetve az átutalás folyamatában.
Az alkalmazás frissítése/telepítése utáni első indításkor regisztrálni kell, melynek során belépési adatok megadása után beállítható az egyedi MPIN azonosító, illetve a biometrikus azonosítás, amennyiben a készülék támogatja azt.
Az új azonosítás bevezetésével a Mobilbank alkalmazást mindenképpen szükséges frissíteni.
2020.11.20 - a legkedvezőbb adófajta kiválasztásában segít a Pénzügyminisztérium kiva-kalkulátora
Jövőre még kedvezőbbé válik a kisvállalati adó (kiva), mértéke 11 százalékra csökken, választási értékhatára a triplájára nő, a Pénzügyminisztérium kiva-kalkulátorral segíti az adózási forma választását - tájékoztatott Izer Norbert adóügyekért felelős államtitkár. A kiva választásával az áttérésre jogosult, foglalkoztatottal rendelkező cégek több mint 70-80 százaléka, több tízezer vállalkozás jobban járna a tárca szakértőinek elemzése szerint - mondta az államtitkár.
Az adótanácsadók többsége új adóügyi sikersztoriként reklámozza ügyfeleinél a kivát, amellyel számításaik szerint több mint harmadával csökkenthető a foglalkoztatás adóterhe"- fogalmazott Izer Norbert.
Szerinte szinte biztos, hogy a kiva a legjobb választás ott, ahol a cégvezető már most látja, hogy a bértömeg nagyobb lesz a nyereségénél, vagy a cég növekedésre fordítja vissza a nyereségét.
A döntést segítő kiva-kalkulátorral 10 perc alatt kiszámítható, hogy a cégnek érdemes-e az Európai Unió legversenyképesebb adófajtáját, a kivát választani - mondta az államtitkár. A társasági adónál jóval egyszerűbb kiva szerint adózók száma október 30-án csaknem 53 ezer volt - tette hozzá.
Az államtitkár megjegyezte, hogy a kivások táborát jövőre nemcsak az adó mértékének 12-ről 11 százalékra csökkentése bővítheti, hanem az a még kihirdetés előtt álló pénzügyminisztériumi javaslat is, amely a kiva választásának bevételi (és mérlegfőösszeg) értékhatárát egymilliárdról hárommilliárd forintra emeli, illetve a kiva körben maradás árbevételi plafonját, 3 milliárdról 6 milliárd forintra emeli.Az államtitkár elmondta, hogy a 11%-os kiva kiváltja a 9%-os társasági adót, a 15,5%-os szociális hozzájárulási adót és az 1,5%-os szakképzési hozzájárulást is, egyben adózatlanul hagyja a cégnél maradandó nyereséget. 
Ezek a sajátosságok teszik a kivát az EU legversenyképesebb adófajtájává, amely beruházásra és foglalkoztatásra ösztönöz - húzta alá Izer Norbert.
A kiva választását a jelentős bérköltséggel rendelkező cégeknek, amilyenek többek között az informatikai, mérnöki, tanácsadási, oktatási, egészségügyi ágazat szereplői, illetve a nyereségüket visszaforgató, növekedni képes vállalkozásoknak érdemes megfontolni.

A kiva-kalkulátor az alábbi linken érhető el: https://kormany.hu/penzugyminiszterium/kiva-kalkulator
2020.11.20 - a bankkártya terminál fontossága
A Mastercard és a Fizetési Pont bejelentette, hogy mostantól a magyar kereskedők is használhatják okostelefonjukat kártyaelfogadásra, így akár terminál igénylése nélkül tehetnek eleget a januárban életbe lépő új szabályozásnak, amely kötelezővé teszi legalább egyfajta elektronikus fizetési lehetőség biztosítását online kasszával rendelkező kereskedőknek. A Fizetési Pont az első szolgáltató, amely sikeresen hajtott végre Magyarországon kártyás fizetést SoftPos technológiával. A fejlesztés a Mastercard Doppio nevű infrastruktúra fejlesztési programjának keretei között valósult meg.
A technológia lényege, hogy a kereskedő Android-rendszeren futó okostelefonnal is fogadhat tárcás vagy mobiltárcás fizetéseket. Hamarosan újabb szolgáltatóknál is elérhető lesz ez a megoldás Magyarországon.
A Doppio programot közel egy éve azzal a céllal hívtuk életre, hogy három éven belül megduplázzuk a hazai elfogadóhelyek számát. Ehhez két innováció is nélkülözhetetlen volt: a termináligénylési folyamat digitalizálása és lerövidítése, valamint azon piaci szereplők támogatása, akik színesebb, testre szabottabb szolgáltatásokkal képesek megszólítani a kérdésben leginkább érintett kkv-szektort. A SoftPos megoldásokkal pedig egy újabb lépést teszünk előre, hiszen így külön eszközre sem lesz szüksége a vállalkozóknak ahhoz, hogy a kártyás fizetést biztosítsák" – mondta a bejelentés kapcsán Szász Ferenc, a Mastercard üzletfejlesztési igazgatója. „A Fizetési Pont történelmet írt azzal, hogy Magyarországon először hajtott végre bankkártyás vásárlást a SoftPos technológia alkalmazásával. Mindez része annak az alapvető filozófiánknak, hogy ügyfeleinknek a legkorszerűbb, leghatékonyabb megoldásokat biztosítsuk.
Ráadásul ez az új, forradalmi technológia nem kerül többe számukra, mintha hagyományos POS terminált használnának. – mondta a bejelentés kapcsán Fekete Diána, a Fizetési Pont szóvivője.
A megoldás azon szektorokban, ahol a legalkalmasabb fizetési megoldás a SoftPos, további kedvezményeket is biztosít, így például a taxisok, orvosok, folyamatosan úton lévő vállalkozók, kereskedők jelentős árengedménnyel vehetik igénybe a szolgáltatást, akár vissza nem térítendő állami támogatással is.
Az érdeklődőkkel a digitális igénylésnek köszönhetően gyakorlatilag pár perc alatt megköthető a szerződés.
A megoldás lényege, hogy az NFC-s fizetéseket -ilyen az érintésmentes kártyás és mobiltárcás fizetés is- a vállalkozó a saját telefonján tudja fogadni. 
Ehhez egy Android rendszeren futó, NFC chippel ellátott készülékre van csupán szükség; a piacon lévő okostelefonok jelentős része megfelel ezeknek a feltételeknek.
A most induló szolgáltatás a PIN kódos hitelesítést nem igénylő, jellemzően 15.000 forintnál kisebb összegű tranzakciók esetén lesz különösen hasznos, de a folyamatos fejlesztéseknek köszönhetően hamarosan a PIN kód megadására is lehetőség lesz.

A magasabb védelmet biztosító mobiltárcák esetén a hitelesítés a vásárló készüléken történik biometrikus azonosítással vagy tárcajelszóval, így ezek használatával bármekkora összeget fizethetünk sofPos termináloknál is. A szakemberek szerint a kereskedőknek nem érdemes várni az utolsó pillanatig. Helyette érdemes mielőbb elindítani az igénylési folyamatot, hogy december végéig biztosan elkészüljenek a szükséges fejlesztésekkel, 2021. január 1-től ugyanis minden online kasszával rendelkező kereskedő köteles lesz legalább egyféle elektronikus fizetést elfogadni. 
A döntéshozók célja az új törvénnyel a készpénzhasználat visszaszorítása, illetve a gyors, kényelmes és biztonságos digitális fizetések népszerűsítése a vásárlók körében.
​2020.09.23 - adószakértők a NAV új rendszeréről
Az adószakértők összeszedték a legfontosabb tudnivalókat a NAV új rendszeréről.
Az elmúlt években hihetetlen mértékű digitális átalakulást vezényelt le a NAV, gyökeresen megváltoztatva az adatszerzés módját és ezáltal az adózók ellenőrizhetőségét. Ez azonban csak az első szakasza egy olyan átfogó adatszolgáltatási rendszernek, amellyel már nemcsak a cégek számlázására, de a későbbiekben akár a készletnyilvántartásokra, a vállalatirányítási rendszerek tartalmára, gyakorlatilag a teljes könyvelésre is ráláthat majd a magyar adóhatóság.
Az Európai Bizottság becslése szerint a magyar áfarés mértéke néhány év alatt 9 százalékra csökkent a korábbi közel 20 százalékról. Ez a javulás nagy mértékben a digitális lépésekkel, köztük a 2018 nyarán bevezetett, 2021-től már a magánszemélyeknek kiállított számlákra is kiterjedő NAV online számla adatszolgáltatási rendszer gazdaságfehérítő hatásával függ össze. Azonban a NAV online számla nem csak a feketegazdaság visszaszorítására alkalmas, a beérkezett adatok stabil kiindulópontot jelentenek a szisztematikus és automatikus ellenőrzésekhez és a későbbiekben más rendszerek adataival együtt egyes céges adóbevallásának elkészítéséhez. Utóbbi kiajánlásokkal az adóhatóság idővel adminisztratív terhektől szabadíthatja meg - a magánszemélyek után - akár a cégeket is.
Ahogy az szja esetében már láttuk, a bevalláshoz szükséges alapinformációkat az adóhatóság már be tudja gyűjteni a munkaadóktól, pénzügyi és egyéb szolgáltatóktól, így a bér, járulékok és adókedvezmények tekintetében fontos adatok összerendezhetőek egy szja-tervezetben és kiajánlhatók az adózónak.
Mindemellett a nemzetközi adózási egyezmények és információcsere-lehetőségek a magánszemélyek külföldi érintettségeit is egyre szélesebb körben lefedik. A magánszemélyeket érintő változásokon túl pedig a hatékonyabb adóbeszedés érdekében a nemzetközi adózási szabályozás is egyre erősebb eszközöket ad az adóhatóságok kezébe, a vállalati jövedelemtermelés és adózás szorosabb monitorozására.
Sok országban vannak kezdeményezések a gazdálkodási adatok digitalizálására, gyakran felmerül például Észtország neve. Azonban itt a digitalizáció inkább olyan irányba megy el, hogy a gazdasági szereplők életét gyorsítsa, könnyítse például az elektronikus cégalapítástól kezdve az elektronikus bankszámlanyitásig. A magyar út ettől eltér, azonban az is biztos, hogy az adóhatóság törekvéseihez hasonlóra nem sok nemzetközi példát találunk.
Az online számla csak közbenső állomás
A NAV online számla rendszer révén Magyarország már ott tart, hogy júliustól az üzleti számlák közel 99 százalékban bekerülnek a NAV-hoz, a friss információk szerint jövő áprilistól pedig a lakosság számára kiállított számlák is. Innentől kezdve azt megnézni, hogy ami az egyik cégnél költség, az a másiknál bevételként megjelent-e, az áfabevallásba bekerült-e, az be lett-e fizetve nem nagy kihívás.
A magyar adóhatóság egyértelműen a cégek irányába fordult. Egyrészt, hogy a begyűjött adatok elemzésével a társaságok számára is elkészülhessenek hamarosan az első adóbevallási tervezetek – első körben áfa adónemben –, másrészt, hogy eredményesebbé váljon az ellenőrzés. A fejlesztések irányát látva az áfa- és a taobevallási-tervezetekhez szükséges információgyűjtés egyre intenzívebb. Digitális megoldás nélkül adózni nagyobb kockázat, mint gondolnánk. Itt már abba az irányba megyünk, hogy az adóhatóság a bevallásokon túl rengeteg egyéb adatra láthat rá, akár több cégre kiható keresztellenőrzéseket és adóellenőrzéseket is le tud majd futtatni a társaságoktól kapott adatok felhasználásával.
A SAF-T projekt keretében az adóhatóság több mint egy tucat különböző adatgyűjtést tervez bevezetni, melyek előre megadott XML formátumban, digitálisan tartalmazzák a gazdálkodási adatokat, a számlaadatokon kívül például a készletnyilvántartással kapcsolatos információkat vagy a vevő és szállító információkat. Mivel ezt minden vállalkozástól be lehet kérni. Ezek a törekvések publikusak, így a vállalati oldal számára is nyitott könyv milyen irányban lehet előrelépni, hogy a jogszabályi megfelelés biztosított legyen. Az adattenger automatizált, digitális elemzésével manuálisan nem lehet felvenni a versenyt, csak hasonló kaliberű megoldással. Előny az adminisztráció csökkentés, melyet a céges adóbevallások (első körben áfa, majd várhatóan tao) kiajánlásával kívánnak megvalósítani. További előny természetesen a NAV ellenőrzések hatékonyságának növelése és ezáltal az adóelkerülés csökkentése, valamint az önkéntes jogkövetés, az adómorál javítása. A digitális adózás fejlesztése a vállalkozások számára is előnyös.  A cégek kezébe is eszközt adott a NAV azzal, hogy a beküldött adatokból létrejövő adatbázisokhoz lekérdezési lehetőséget is biztosít. Erre építve egy automatizált kapcsolat a NAV adatbázisaival a vállalati oldal számára is biztosítani tudja, hogy még a bevallások benyújtása előtt egy előzetes ellenőrzést lefuttathassunk és a benyújtandó adatokat összevessük a NAV-nál fellelhetőkkel.
Erre már jelenleg is megvan a lehetőség az online számla-adatszolgáltatásnak köszönhetően akár a saját kiállított számlák, akár a beszállító-, alvállalkozó partnercégek által kiállított és beküldött számlaadatok kapcsán, de ez az adatkör tovább bővül majd a fejlesztésekkel. „Az előzetes ellenőrzéseken túl azonban számtalan egyéb előny elérése is lehetséges a digitális megoldások használatával. A Connectax platformon futó digitális adózási moduljaink többféle adózási, pénzügyi adminisztrációs feladathoz jelentenek hatékony eszközt”.
A cég továbbá megoldást kínál a nemzetközi hátterű és hazai cégeknél is kihívást jelentő online számla adatszolgáltatásra, a számlaarchiválásra, a minden céget érintő M lapok automatizált, NAV ellenőrzést is lefuttató előállítására, vagy egy elő-auditált áfabevallás elkészítésére is. Az időelőny mellett – a beépített ellenőrzési funkciókkal – bizonyos hibák, hiányosságok kiszűrése, korrekciója is egyszerűbben és szisztematikusan megoldható. "Azt látjuk, hogy a határidők, az adatszolgáltatás, adatellenőrzések, egyéni beállítások, hibaellenőrzés akkora volumenű munka, amit hiba nélkül elvégezni szinte lehetetlen feladat. A Connectax VAT MSheets megoldásunk több száz, vagy többezer szállítói számlát képes ellenőrizni, és M lapot készíteni rövid idő alatt.
Jelenleg a SAF-T kapcsán formálódik mind az adattartalom, mind az érintettek köre, de az adószakértő szerint az már látható, hogy ez a digitális NAV adatszolgáltatás egy még magasabb szintjét kívánhatja majd meg a vállalati szférától. A SAF-T következménye pedig egy olyan szoftver az adóellenőr kezében, amely beszippantja az összes adatot, kielemzi azt, így az adóellenőrzés már pontos javaslatok alapján zajlik majd.
Ötéves távlatban, komoly adatelemzéseket követően már csak problémás cégekhez fog kimenni az adóhatóság. Érdemes akár kis lépésekkel, de elindulni az adózásban is a digitech megoldásokkal, hogy ne hozzánk kopogtasson be a NAV.

2020.08.17 - a KATA nem véletlenül egy csábító adózási forma
A kata nem véletlenül egy csábító adózási forma: az azt választók mindössze havi 50.000 forintos (magasabb összegű kata esetén 75.000 forintos) adófizetéssel szinte valamennyi adókötelezettségüket letudhatják, ráadásul úgy, hogy szinte semmilyen adminisztrációval nem kell bajlódniuk. Nem is meglepő, hogy rohamosan nő ezen adózási formát választók száma: míg annak bevezetésekor kb. 85.000 kisadózót tartottak számon, addig napjainkban már kb. 350.000-et. Ezzel egyidőben azonban kinőttek a kata vadhajtásai is és egyre több munkahelyen vált tömegessé munkaviszony helyett a katás vállalkozóval való szerződéskötés. Nem lehet ezért csodálkozni, hogy az elmúlt fél évben „bekeményített” az adóhatóság: a NAV a katások körében módszeres jogkövetési vizsgálatokba kezdett, amelyek első megállapításai most kerülnek terítékre.
A kritikus láncszem. 
A kata választásának van egy fontos feltétele. Amennyiben ugyanis a kisadózó évi 1.000.000 forintnál nagyobb bevételt realizál ugyanazon megrendelőjétől, úgy bizonyítania kell, hogy a foglalkoztatása kapcsán a törvényben listázott, az önálló munkavégzésre utaló körülmények közül legalább kettő megvalósul. Ha ezt nem teszi, akkor a foglalkoztatását munkaviszonnyá minősíthetik. Márpedig ezen körülmények jelentős része nehezen megfogható és nehezen bizonyítható. Így hogyan dönthető el egyértelműen, hogy a megrendelő utasíthatta-e a kisadózót, vagy akár az, hogy a tevékenység végzésének a rendjét a kisadózó határozhatta-e meg? Szintén gyakorlati problémákat okoz annak bizonyítása, hogy a tevékenységéhez szükséges eszközöket és anyagokat a kisadózó maga biztosította-e, vagy hogy igénybe vehetett-e helyettesítőt a munka teljesítése során. Nem feltétlenül dőlhetnek hátra továbbá azok sem, akik a fenti körülmények közül legalább kettőnek a meglétét viszonylag jó biztonsággal ki tudják pipálni. Az adóhatóságnak ugyanis az általános átminősítési szabályok alapján is joga van ahhoz, hogy egy jogviszonyt annak valós tartalma alapján, az összes körülményt figyelembe véve minősítsen. Kérdéses természetesen, hogy ezt a jogát a kata nagyon speciális szabályai mellett is tudja-e alkalmazni.
Mi forog kockán?
Fontos látni, hogy egy munkaviszonnyá való átminősítés nem csupán a kisadózóra, hanem a foglalkoztatójára is komoly kihatással jár. Egy átminősítés esetén ugyanis az adóhatóság a foglalkoztatónál szociális hozzájárulási adóhiányt és szakképzési hozzájárulási hiányt állapíthat meg az erre kivetett adóbírsággal, késedelmi pótlékkal és mulasztási bírsággal együtt. Ráadásul a foglalkoztatót sújthatja a személyi jövedelemadó és a munkavállalói járulékok után felszámítandó adóbírsággal is. Arról nem is beszélve, hogy amennyiben a katás vállalkozó áfásan számlázott be a megrendelőnek, úgy a megrendelő az áfalevonási jogot is elbukhatja.

IX. Munkaviszonytól való elhatárolás
Ha a kisadózó vállalkozással kötött szerződés, ügylet a tartalma szerint a kisadózó és harmadik személy közötti munkaviszonyt leplez, akkor az adózási és egyéb jogkövetkezményeket e törvénytől eltérően a munkaviszonyra irányadó rendelkezések szerint kell megállapítani. Az adóhatóság ellenőrzési eljárás keretében - az ellenkező bizonyításáig - vélelmezi, hogy a kisadózó és a kisadózó vállalkozással összefüggésben a 13. § szerinti adatszolgáltatásra köteles adózó között munkaviszony jött létre.
A vélelmet akkor kell megdőltnek tekinteni, ha az alábbi körülmények közül egynél több megvalósul:
• a kisadózó a tevékenységet nem kizárólag személyesen végezte vagy végezhette;
• a naptári évi bevételének legalább 50 százalékát nem adatszolgáltatásra köteles személytől (a
továbbiakban: megrendelő) szerezte;
• a megrendelő nem adhatott utasítást a tevékenység végzésének módjára vonatkozóan;
• a tevékenység végzésének helye a kisadózó birtokában áll;
• a tevékenység végzéséhez szükséges eszközöket és anyagokat nem a megrendelő bocsátotta a
kisadózó rendelkezésére;
• a tevékenység végzésének rendjét a kisadózó határozza meg;
• a kisadózó vállalkozás minden kisadózóként bejelentett tagja, illetve a kisadózó egyéni vállalkozó a naptári év egészében azért nem minősül főállású kisadózónak, mert heti 36 órás
foglalkoztatással járó munkaviszonyban áll vagy a kisadózó vállalkozáson kívül más vállalkozásban főállású társas vállalkozónak minősül (ideértve a más kisadózó vállalkozásban fennálló főállású kisadózói jogállást is) feltéve, hogy a kisadózó vállalkozás naptári évi bevételének legalább 50 százalékát olyan személytől szerezte, akivel/amellyel a kisadózó a naptári
évben nem állt a fent említett jogviszonyok egyikében sem. megrendelőt és az azzal kapcsolt vállalkozási viszonyban álló személyeket egy személynekkell tekinteni (kapcsolt vállalkozás: a Tao. tv.48 4. § 23. pontja szerinti vállalkozás).

KATA törvény változások 2020 és 2021-ben
(teljes lista)
A KATA-ról 2020-ban kijelenthető: A legnépszerűbb adózási forma az egyéni vállalkozók körében! Egyszerű, konkrét – és a hétköznapi embernek is teljesen érthető.
De mint minden évben, úgy idén is komoly változásokkal nézünk szembe.

KATA törvény változások 2020

2020-ban változás áll elő az online adatszolgáltatási kötelezettséggel kapcsolatban. Aki ÁFA-s, annak 100.000 Ft feletti áfa tartalom esetén bejelentési kötelezettsége volt eddig
is. Ez az alanyi adómentességet élvező KATA-sokat eddig nem érintette. 2020. július 1-től viszont minden belföldi adóalanynak kiállított számla esetén online adatszolgáltatási kötelezettség lép életbe. Ami már a KATA-sokra is vonatkozik! 2021. január 1-től pedig a magánszemélyeknek kiállított számlákat is be kell küldeni. Ha online számlázó programot használsz, akkor érdemes minél hamarabb összekötni a NAV- val. Így a számlázó automatikusan továbbítani tudja a számlákat a NAV felé. Ne várd meg a július 1-et.
Aki pedig számlatömböt használ, annak a számláit manuálisan kell a NAV online számlarendszerében rögzíteni. Nem ajánljuk ezt a megoldást. Egy számlázó program költsége havonta elenyésző, érdemes regisztrálni. Íme a pontos KATA változások 2020 július 1-től:

KATA 2021 változás tervezet
2019 végén felmerült több, a KATA törvénnyel kapcsolatos módosítás, azonban ezek a változások egyelőre csak törvényalkotói elképzelések. 
Reálisan a 2020-as év a tervezésről fog szólni. Jelentős változások 2021-től várhatók. A változtatásokra elsősorban a burkolt munkaviszony miatt van szükség. Rengeteg cég visszaél a KATA adta lehetőségekkel és nem a hivatalos bejelentést alkalmazza, hanem alkalmazottait KATA-sként foglalkoztatja. Miért teszik ezt? Nagyon egyszerű a matek.

Tegyük fel, hogy a munkáltató 300.000 Ft-ot szeretne adni, mint nettó munkabér. Ha hivatalosan bejelenti a munkavállalót, akkor a munkaadó összes havi költsége kb. 550.000 Ft
lesz. Ha viszont KATA-sként foglalkoztatja, akkor 350.000 FT. Tehát a példánál maradva, egy munkavállaló esetén 200.000 Ft különbség van havonta, ami ugye nem mindegy. Azonban a KATA-sként foglalkoztatott, bújtatott munkaviszony rossz a munkavállaló szempontjából, mert kisebb ellátásra szerez jogosultságot. Na de lássuk milyen változások várhatók:
 A KATA törvény 7 darab feltételt szab meg amiből eddig 2-t kellett betartani, hogy ne minősüljön burkolt foglalkoztatásnak. Ezt megemelnék és 4 pontot kellene bizonyítani.
 Mindenkinek csak egy KATA-s jogviszonya lehetne. Vagyis nem lehetne egyben KATA-s egyéni vállalkozó és KATA-s BT kültag.
 Ha egy megbízónak az össz bevétel 50%-a felett számlázol és ez az összeg eléri a mindenkori minimálbér 250%-át, akkor a bevétel esetén 40% különadót kellene fizetni.
 Ha olyan megbízónak állítasz ki számlát, akivel az előző 2 évben munkaviszonyban álltál, akkor a kiszámlázott összeg minimálbér feletti részét automatikusan 40% adó terhelné. Ezek a változások még nem léptek életbe, csak terv szinten merültek fel! Azonban ami már biztos: A 3 millió forint feletti számlák esetén (amennyiben ugyanaz a kibocsátó) a 3 millió forint feletti részre 40%-os adót kell majd fizetni! Ez a módosítás 2021 január 1-jén lép életbe.

A havi 50 ezer forint NEM változik!

Gyakori kérdések
Emelkedik-e a KATA összege?
Egyelőre nem. Marad a 25.000 Ft, 50.000 Ft és az emelt 75.000 Ft összegű tételes adó.
Emelkedik-e a 12 millió forintos bevételi keret?
Egyelőre nem. Marad az éves 12 millió forintos alanyit adómentes keret.
Mire figyeljek oda 2020-ban és 2021-ben?
2020 július 1-jén életbe lép az online adatszolgáltatási kötelezettség KATA-sok esetén is — részletek és pontos teendők a cikkben. A KATA 2021-től pedig módosul, a 3 millió forint feletti számlák esetén (ha ugyanaz a kibocsátó), 40%-os adót kell fizetni a hárommillió forint feletti részre!
Hogyan tudom bizonyítani, hogy nem bújtatott foglalkoztatásban tevékenykedem?
Mindenképpen legyen egy jó KATA-s vállalkozási szerződésed. Fontos, hogy a KATA feltételekkel szemben, minden rész védhető legyen. Illetve mindent dokumentálj: ajánlatkérés,
rendelés, teljesítési igazolás, leadott anyagok. A lényeg: idén életbe lép az online adatszolgáltatási kötelezettség KATA-soknak is! Ez azt jelenti, hogy gyakorlatilag minden – nem magánszemélynek – kiállított számlát továbbítani kell a NAV felé. Emellett minden más változatlan, mind az adózási összegek, mind a határidők – mind pedig a büntetések az elmaradásokért.
Komolyabb változások 2021-től várhatók.
2021. január 1-től három lényeges változás segít a visszaélések kiszűrését. Egyrészt negyven százalékos adót fizet a megrendelő, ha a katás vállalkozó üzletfelétől hárommillió forintnál nagyobb összegű számlát fogad be egy évben, az adókötelezettség a hárommillió forintot meghaladó összegű bevétel részre vonatkozik. Másrészt a módosítások érintik a katás vállalkozókat is magukban foglaló cégcsoportokat; 40 százalékos adót kell fizetni, ha a tulajdonosok általános szabályok szerint adózó vállalkozásaikból katás vállalkozásaiknak teljesítenek kifizetéseket. Így a cégcsoportok már nem tudják a kata szabályait kijátszva minimális közteherrel kivenni a pénzt a cégből. Lényegében ugyanez, illetve a kata alkalmazásából származó adóelőny többszöröződésének kizárása indokolja a harmadik lényeges változtatást is, amely szerint egy magánszemély csak egy vállalkozási formában lehet kisadózó. Az adóhivatal a bejelentéskor vizsgálni is fogja, hogy a nyilvántartásában szerepel-e már kisadózóként a vállalkozó, és ha igen, az új bejelentést visszautasítja - ismerteti a közlemény.

2020.05.01 - megrövidülő számlázási határidő júliustól
Júliustól fontos változást jelent a pénzügyi adminisztrációban, hogy a számla kiállítására megszabott határidő a teljesítést követő 15 napról 8 napra rövidül. Vagyis júliustól a termékértékesítéshez, vagy szolgáltatásnyújtáshoz kapcsolódó számlákat hamarabb el kell készíteni, és kibocsátani a partnerek, vásárlók, megrendelők felé. Az áfatörvény értelmében a számla kibocsátásáról az adózók legkésőbb a teljesítésig, előlegfizetésnél a fizetendő adó megállapításáig, de legfeljebb az ettől számított ésszerű időn belül kötelesek gondoskodni. A számla kibocsátására rendelkezésre álló ésszerű időt ügylettípustól függően határozza meg a szabályozás. A számlakibocsátási kötelezettségnek az alábbiak szerinti határidőben kell eleget tenni 2020. július 1-től:
 Közösségen belüli adómentes termékértékesítés esetén, vagy nemzetközi fordított adózás alá tartozó szolgáltatásnyújtás esetén, a teljesítés hónapját követő hónap 15. napján belül.
 Az előző esetkörbe nem tartozó, valamint a kezelőszemélyzet nélküli automata berendezés útján teljesített termékértékesítéstől, szolgáltatásnyújtástól eltérő olyan esetekben, ahol az ellenértéket - ideértve az előleget is - készpénzzel vagy készpénz- helyettesítő fizetési eszközzel térítik meg, haladéktalanul.
 Egyéb, általános esetben, amikor a számla áthárított adót tartalmaz, vagy annak áthárított adót kellene tartalmaznia, 8 napon belül kell a számlát kibocsátani. A számlán szereplő dátumokról, a számlakibocsátás dátumáról, a teljesítés időpontjáról, a fizetési határidőről és ezek áfavonzatairól részletesen írtunk korábban. Mindegyik időpontnak fontos szerepe van (vagy lehet) a számlán, az ügylet tartalmától függően például fontos hogy forint/deviza alapú, vagy időszakos elszámolási ügyletről, részletfizetésről van-e szó. A számla teljesítési időpontja olyan adat, amely a NAV Online Számla adatszolgáltatás XML- ben kötelező adatként szerepel, így automatikusan bekerül a NAV-nál tárolt adatok közé. A teljesítéstől számított számlakiállítási határidő megrövidüléséhez kapcsolódóan több teendő, folyamat is végiggondolandó, nemcsak a naptári napok számának csökkenése a számla kiállításakor. Mire kell még odafigyelni, ha a számla kiállítása nem azonnal és automatikusan történik meg, mint például egy webshopos vásárlás, vagy más B2C beszerzés során?  
Szerződések számlakiállításhoz kapcsolódó részletei
Az áfatörvény szerint a számlakibocsátási kötelezettség a teljesítéshez kapcsolódik. Elvi jelleggel a számlát nem azért kell kibocsátani, mert szerződés megemlíti a számlakibocsátást
is, hanem azért mert végbement a teljesítés. Ettől függetlenül gyakran előfordul, hogy a számlázási feltételek pontos részleteit a szerződések, illetve az ÁSZF jellemzően pontosan rögzíti. A szerződésekben foglalt határidőknek ugyanakkor minden esetben összehangban kell lennie a törvényekben foglaltakkal. Amennyiben ezek felülvizsgálata eddig nem történt meg, fontos ellenőrizni és ha kell korrigálni, az itt lefektetett alapelveket, hogy a számlák kiállítása megfelelő időben és az áfatörvény rendelkezéseivel összhangban megtörténhessen. Érvénytelen például az a szerződéses kikötés, mely nem a teljesítéshez, hanem más eseményhez, például a teljesítésigazolás kézhezvételéhez köti a számlakibocsátást. 

A számlakiállításhoz szükséges külső és/vagy belső adatszolgáltatás időintervalluma 
A szerződések mellett az eddigi belső és külső adatszolgáltatási folyamatok, gyakorlat áttekintésére és módosítására is szükség lehet, hogy a 8 napos intervallumot a partnerek felé kiállított számlák kapcsán egy társaság tartani tudja. Főként szolgáltatásoknál gyakori probléma, hogy egy összetettebb munka elvégzése és elszámolása több belső jóváhagyási lépésen megy keresztül. Tekintettel kell lenni arra, hogy a számlakiállításig az információk, adatok begyűjtése elhúzódó folyamat, így akár a belső határidők átdolgozására, esetlegesen a számlázáshoz kapcsolódó jóváhagyási folyamatok átdolgozására lesz szükség. Az építőiparban például gyakori, hogy a számla kibocsátását a megrendelő teljesítési visszaigazolásához kötik, amely gyakran elcsúszik.  Érdemes végiggondolni, hogy az elszámolási, jóváhagyási periódusok rövidítését online eszközök, online dokumentumkezelési technika hogyan segítheti.
Pénzügyi teljesítések, cashflow-tervezés
A számlakibocsátás – amellett, hogy törvényi kötelezettség – egyben önérdek is, hiszen minél előbb bocsátjuk ki a számlát, annál előbb leszünk a pénzünknél. A számlakiállítás időpontjának lerövidülése a számla kifizetésének időpontját is előrébb hozza, így a számla befogadói oldalról nézve érdemes végiggondolni, hogy mindez hogyan érinti a társaság cash-
flow tervezését. Nagyon nem mindegy, hogy egy szerződés úgy rendelkezik, hogy az ellenérték kifizetése a teljesítéstől, vagy a számlakibocsátástól számított 30 napon belül esedékes. Az előbbi rendelkezés esetén a június 30-án teljesült ügylet ellenértékét a vevőnek július 30-ig ki kell fizetnie még akkor is, ha a számlát az eladó július 8-án bocsátotta ki. Az utóbbi szerződéses rendelkezés esetében azonban a fizetési határidő kitolódik augusztus 7-ig.
Mik voltak eddig, melyek lehetnek a főbb buktatók a számla határidőn belüli kiállítása előtt? 
Az áfatörvény rendszerében bármely ügylet termékértékesítés vagy szolgáltatásnyújtás. Erre figyelemmel , valamint a teljesítési időponthoz való igazodás szükségességére, a konkrét
ügyleteknél azt szükséges vizsgálni, hogy termékértékesítés esetén a tulajdonosként való rendelkezési jogosultság átszállása megtörtént-e, illetve az ügyletnél a megvalósulás bekövetkezett-e a fizikai megvalósítással, vagy csak a teljesítés igazolásával jön létre. Az a kérdés tehát, hogy a felek közötti megállapodás alapján a teljesítéshez szükséges-e annak elfogadása és igazolása a vevő részéről, vagy a teljesítésigazolás „csak” az adóalanyok egymás közötti elszámolásához szükséges dokumentációként szolgál. Amennyiben az ügylet teljesítésének nem feltétele a formális teljesítésigazolás kiállítása, akkor az ún. fizikai teljesítés napjától kell számítani a számlakibocsátásra nyitva álló határidőt. Ilyen esetben, amennyiben a számla kibocsátására - július 1. után - a fizikai teljesítést követő több mint 8 nap elteltével kerül sor (akár a teljesítésigazolás hiányára, akár más okra tekintettel),akkor a számlakibocsátó az adózás rendjéről szóló törvény szerinti mulasztási bírsággal sújtható. 

Milyen következményei vannak az esetleges számlakibocsátási késedelemnek?
A számla késedelmes kiállítása esetén a szabályozás alapján az adóhatóság mulasztási bírságot szabhat ki. Ennek kiszabása során a NAV mérlegelheti, hogy az adózó mindent
megtett-e annak érdekében, hogy a számlát az előírt határidőig kiállítsa. Bizonyos esetekben a számla kiállítása olyan előfeltételhez is kötődhet, amely az adóalany érdekkörén kívül esik. Amennyiben tehát az adózó alá tudja támasztani, hogy a számlakiállítás csúszása rajta kívülálló okokból nem történt meg, a hatóság e mulasztási bírság kiszabásától eltekinthet.  A késedelmes számlakiállítás bírságkockázata akár számlakibocsátásonként is értelmezhető. Ennek fényében érdemes a belső folyamatokat olyan szempontból is áttekinteni, hogy külön lehet-e esetleg választani bizonyos tevékenységek számlázását. Javasolt mielőbb/ hó elején kiállítani azokat számlákat, amelyek esetében az adat időben rendelkezésre áll és leválasztani azt a számlázást, ahol a számlázás külső vagy belső adatszolgáltatásra épülő és ahol várhatóan nem fog rendelkezésre állni az adat a 8. napig. Így minimalizálni lehet a bírság kockázatát, adott esetben a mértékét. Fordított adózás esetében mi a helyzet a számlakibocsátási határidővel?
A fordított adózás alá tartozó ügyletekben nincs áthárított áfa, így az ilyen ügyletekre a 8 napos határidő nem vonatkozik. A számlakibocsátás ésszerű határideje azonban ez esetben is időkorlátot jelent. A számlabefogadónak - aki egyben az adófizetésre kötelezett - a fordított adózás szabályai szerinti adófizetési kötelezettségét az Áfatörvény 60. §-ában előírtak szerint, de legkésőbb a teljesítést követő hónap 15. napját magában foglaló bevallásban számla nélkül is teljesítenie kell.
Számlakibocsátás időszakos elszámolási ügylet esetén 
A szabályozás régóta megosztja az adótanácsadói szakmát, hogy a határozott időszakra szóló elszámolások esetén ezt a 15/8 napot honnan kell számítani. Az elszámolási időszak utolsó napjától vagy - mivel az ilyen ügyleteknél a teljesítés dátumát a fizetési határidő határozza meg -, nem is értelmezhető ez a szabály, azaz gyakorlatilag soha nem tudunk a számla kiállításával késedelembe esni. Az uralkodó nézet szerint a jogalkotói szándék az előbbi álláspontot volt, hiszen a 15/8 napos szabálynak éppen az a lényege, hogy a számlakiállítási
kötelezettséget ésszerű keretek közé szorítsa, mindenki számára.

2020.05.01 - NAV online adatszolgáltatási kötelezettség kibővítéséről
Kire vonatkozik az adatszolgáltatási kötelezettség? 2020. július 1-től minden vállalkozásra vonatkozik, amely belföldi adóalany részére számláz, 2021. január 1-től pedig azokra a vállalkozásokra is, akik magánszemély, külföldi vállalkozás vagy más külföldi szervezet részére állítanak ki számlát. A NAV adatszolgáltatási kötelezettség alól 2020. július 1-től nem mentesít: A számlázott összeg nagysága. Amennyiben az eladó és a vevő is belföldi adóalany, akkor a számla végösszegétől függetlenül be kell küldeni a számlát a NAV-nak. Áfamentes tevékenységet végzek, rám is vonatkozik az adatszolgáltatási kötelezettség? Az adatszolgáltatási kötelezettség fennáll, ha a számla kiállítója az áfa alanya és a vevő szintén az áfa alanya, mivel áfamentes tevékenységet folytató is áfa alanya. Az adatszolgáltatási kötelezettség szempontjából lényegtelen, hogy a számlában nem számítottak fel áfát. Külföldi vállalkozás részére számlázok, rám is vonatkozik az adatszolgáltatási kötelezettség? 2020. december 31-ig az adatszolgáltatási kötelezettség csak belföldi adóalanyok részére kiállított számlákra vonatkozik. 2021. január 1-jétől az adatszolgáltatási kötelezettség a külföldi vállalkozások részére kiállított számlákra is vonatkozik.
Milyen számlákat kell beküldeni a NAV-nak? Jelenleg a 100 000 Ft áfatartalmat elérő és/vagy azt meghaladó belföldi adóalanyok részére kiállított számlákat kell beküldeni a NAV-nak. 2020. július 1-től minden belföldi adóalanynak kiállított számlát be kell küldeni az Online Számla rendszerén keresztül. A katás vállalkozásoknak és / vagy alanyi adómentes vállalkozásoknak kiállított számlákat is. 2021. január 1-től minden magyar adószám alatt kiállított, bárki részére kiállított számlát fel kell tölteni, az 1. kérdésre adott válaszban említett egy kivételtől eltekintve. Tehát akkor is, ha a vevő külföldi magánszemély, külföldi vállalkozás, külföldi szervezet. Nyugtát állítok ki, rám is vonatkozik az adatszolgáltatási kötelezettség? Vagy mostantól számláznom kell?
A nyugtákra vonatkozóan jelenleg nincs és a jövőben sem lesz adatszolgáltatási kötelezettség. Nyugta csak akkor állítható ki, ha a vásárlással egyidejűleg a magánszemély vevő az
ellenértéket készpénzzel, vagy azzal egy tekintet alá eső fizetési eszközzel (pl. bankkártyával, többcélú utalvánnyal) maradéktalanul megfizeti, valamint nem kötelező számlát kiállítani. Meghatározott tevékenységi körök esetén nyugtát csak online pénztárgép használatával állíthatsz ki, amely szintén azonnal beküldi a vásárlás adatait a NAV-hoz . Amennyiben vásárlás összege eléri, vagy meghaladja a 900 000 Ft-ot, vagy az ennél kisebb összeg, de a vevőd számlát kér a vásárlásról, akkor azt ki kell állítanod, amiről a kiállítás időpontjában hatályos jogszabályoknak megfelelően kell adatot szolgáltatnod. Első esetben a számlázási kötelezettség automatikus, utóbbi esetben a vevő döntésétől függ.

2020. március 6.
Hogyan kell teljesíteni az adatszolgáltatási kötelezettséget?
Az adatszolgáltatási kötelezettség 2 módon teljesíthető:
• arra alkalmas számlázó programmal, online számlázó rendszerrel, amely a kiállított számlát elektronikus úton megküldi a NAV-nak
• a kézi számla adatainak manuális rögzítésével a NAV Online Számla rendszerébe.
Milyen határidőn belül kell kézi számláknál teljesíteni az adatszolgáltatást?  Jelenleg, ha a számlán az áthárított áfa összege a 100 000 Ft-ot eléri vagy meghaladja, de az 500 000 Ft-os nem éri el, akkor azt a kiállítást követő 5 naptári napon belül kell beküldeni. Ha a számlában áthárított áfa az 500 000 forintot eléri vagy meghaladja, azt az elektronikus felületen a kiállítást követő napig kell rögzíteni. Ez a szabály 2020. június 30-át követően is megmarad. 2020. július 1-től az adatszolgáltatást a kiállítást követő 4 naptári napon belül kell teljesíteni, ha az áthárított áfa összege az 500 000 Ft-ot nem éri el. Ez a szabály irányadó akkor is, ha a számlában áfát nem számítanak fel. A kézi számlatömb használatának lehetősége megszűnik vagy továbbra is használhatom
számlázáshoz?
Az adatszolgáltatási kötelezettség kibővítése nem szünteti meg a kézi számlatömbök,
számlanyomtatványok használatának lehetőségét. Továbbra is lehet majd egymás mellett kézi
számlatömböt, számlanyomtatványt, telepített és online számlázó programot használni. A kézi
számla, a számlázóprogrammal készített papíralapú és az elektronikus (digitális) számla
továbbra is elfogadott lesz. A vállalkozásnak érdemes azt a számlázási módot választani,
amely
Hogyan kell a kézi számlatömbből kiállított számlákat beküldeni a NAV-nak?
A kézi számlatömbből kiállított számlákat manuálisan, a NAV Online Számla rendszerébe
kell rögzíteni.
2021. január 1-jétől magánszemélyek (lásd 1. kérdésre adott választ) részére kiállított
számlákra is vonatkozik az adatszolgáltatási kötelezettség, de nem kell megadni a
magánszemély nevét és címét.

2019.12.13 - történelmi váltás: az adóhivatal elkészíti a vállalkozások adóbevallását, ha kérik
Megszavazta az Országgyűlés a vállalkozások és az ország versenyképességét még tovább javító, jövő évi adóváltozásokról szóló törvényjavaslatot, amely hozzájárul a magyar gazdaság további védelméhez és a versenyképesség javításához - mondta Izer Norbert, a Pénzügyminisztérium (PM) államtitkára. Az államtitkár közölte, az online számlázás kiterjesztése amellett, hogy évente akár több tízmilliárd forintot is hozhat a költségvetésnek, könnyít a vállalkozások adminisztrációs terhein is, hiszen az adóhivatal már 2021 tavaszától elkészíti helyettük az áfa-bevallási tervezetüket. Az Országgyűlés megszavazta azt a javaslatot, amely a piac tisztulásán és a vállalkozói terhek csökkentésén keresztül hozzájárulhat hazánk gazdasági növekedéséhez is - emelte ki Izer Norbert. A magyar gazdaság növekedésének mértéke 2018-ban elérte az 5,1 százalékot, az idei év második negyedévében az 5,2, a harmadikban az 5 százalékot. A gazdasági növekedés motorja és a gyengülő európai gazdaságban a magyar gazdaság védelmének újabb fontos eleme lehet a most megszavazott törvényjavaslat is - szögezte le. Az online számlázás rendszere már bizonyított. Az eredményességét még az Európai Bizottság is elismerte az idén szeptemberben publikált úgynevezett adó-rés tanulmányában, amely szerint adóelkerülésben a legnagyobb csökkenést 2017-ről 2018-ra sikerült elérni, amikor az adóelkerülés mértéke a 13,9 százalékról, a bizottság szakértőinek előzetes becslése alapján, megközelíthette a 9 százalékot. A tíz százalék alatti adóelkerülési ráta nemcsak azért példaértékű, mert az jócskán az uniós átlag alatti érték, hanem azért is, mert nagyon rövid idő alatt sikerült ekkora tisztulást elérni a piaci szereplők körében - magyarázta az államtikár. Gazdaságfehérítési és adóegyszerűsítési korszakhatárhoz értünk - jelentette ki Izer Norbert. Immár három éve mentesíti az adóhivatal a magánszemélyeket az szja-bevallás kitöltésének kötelezettsége alól. A most elfogadott törvényjavaslattal ez a fajta adóhivatali szolgáltatás több százezer vállalkozás számára is elérhetővé válhat. Az online számlarendszer kiterjesztése révén ugyanis lehetővé válik, hogy a hatóság akár már 2021 tavaszától áfabevallási tervezetet készíthessen a hazai vállalkozásoknak. Az online számlázás rendszerében jelenleg a vállalkozások azon számlák adatait küldik el elektronikus úton az adóhivatalhoz, amelyeket belföldi áfaalanyok részére állítanak ki, és amelyek áfatartalma eléri a százezer forintot. Jövőre az összeghatár eltűnik, így az adóhivatal
elvben az összes számla adatait megkapja majd.
Július elsejétől a vállalkozások egymás közötti ügyleteiről kiállított minden számlát megkap majd az adóhatóság, 2021. január elsejétől pedig a magánszemélyeknek kiállított számlák adatait is be kell küldeni a hivatalhoz - részletezte az államtitkár. Hozzátette: a változtatás óriási jelentőségű, az adóelkerülés lehetősége ezzel már minden gazdasági szereplőnél a minimálisra csökkenhet, amelyből komoly bevételre is szert tehet a költségvetés. Piaci szereplők becslése szerint az online számlázás egy év alatt 200-250 milliárd forint pluszbevételt hozott. Az államkasszának tízmilliárdokat hozhat az új rendszer, de nem elhanyagolható a vállalkozói szféra tisztességes szereplőinek a közvetlen nyeresége sem, hiszen a kiterjesztett online számlázás jelentősen visszaszorítja a csalárd adózók ténykedését is. Izer Norbert emlékeztetett arra, hogy az adócsökkentések folytatódnak jövőre is. 2020-ban szinte mindenkit érintenek az adócsökkentések: a kormány a négygyermekes anyáknak élethosszig tartó szja-mentességet biztosít. A kkv-k se maradnak ki a sorból jövőre,
hiszen a kisvállalati adó mértéke 13-ról 12 százalékra mérséklődik, illetve a szálláshely- szolgáltatók forgalmi adóterhe 9 százalékponttal kevesebb lesz. Amennyiben a parlament jövő
héten az új járuléktörvényt is megszavazza, akkor minden dolgozó nyugdíjas mentesül a járulékfizetés alól.

2019.12.01 - digitalizáció: egyre jobban belelát az adózói szándékokba a NAV
A NAV jövőbeli elképzeléseit ismertette november 29-én, Budapesten tartott adókonzultációján. A hatóság terveiben a fejlesztés és a digitalizáció adta lehetőségek kihasználása mellett továbbra is jelentős hangsúlyt kap a gazdálkodó társaságok ellenőrzése. Elsődleges cél a jogkövető magatartás elősegítése és betartatása, amelyhez jelentős támogatást ad a 2020 júliusától megvalósuló teljes körű számlaadat-szolgáltatás. Továbbra is szükségszerű a cégek véletlenszerű vizsgálata, és várhatóan nem csökken, csak
célirányosabbá válik majd az adóellenőrzések száma.
Óriási változás előtt áll az adózás és a NAV, amely várhatóan szolgáltatóként is megjelenik az adózási piacon. A teljes körű számlaadat-szolgáltatás és az OECD ajánlás alapján bevezetésre kerülő SAF-T (standard audit fájl) adatszolgáltatás átformálja a NAV ellenőrzési gyakorlatát, így a tervek szerint elérhető lesz, hogy a hatóság minden évben valamennyi adózót ellenőrizzen. A könyvelés és adótanácsadás szerepe felértékelődik, viszont az elektronikus számlaadat-szolgáltatás és visszanyerés miatt az adatrögzítés és elektronikus adattárolás jelentősen egyszerűsödik. A bűnügyi szakterület kiemelt szerepet tölt be a későbbiekben is a költségvetésre specializálódott piaci szereplők gyors felderítésével és kivonásával. A NAV óriási hagsúlyt fektet a digitális fejlesztés területére is, és nemsokára akár chatbot-ok is
segíthetnek adózási kérdéseinkben. Jelen cikk az eseményen elhangzottak nem teljes terjedelmű ismertetése.
Elektronikus számlaadatok beküldése
Az elektronikus számlaadatküldés nemcsak a 100 ezer forint áfatartalmat meghaladó számlák, hanem valamennyi számla esetén kötelező lesz 2020 július 1-jétől, tehát a NAV az adózók közötti valamennyi gazdasági (számlázási) kapcsolatot látni fogja. SAF-T (standard audit fájl) Az OECD ajánlása egy olyan adatszolgáltatás megvalósítása, amely az adóhatóságok számára lehetővé teszi, hogy részletesen elemezzék a gazdasági társaságok közötti ügyleteket. Lényegében ez egy olyan egységes adatszolgáltatás, amely attól függetlenül, hogy az adózó milyen számlázó programot használ, egy homogén és a NAV számára részletesen, automatizáltan elemezhető adathalmazt hoz létre nemcsak a számlaadatokról, hanem a gazdasági eseményekről is. Amennyiben ez megvalósul, számtalan új lehetőség nyílik meg az adóhatóság előtt, mint például az ellenőrzés idejének lerövidítése, az adatok ellenőr részére
történő automatikus összegyűjtése és a problémák jelzése. Ezenkívül lehetősége lesz a NAV- nak mint szolgáltatónak is részt venni a piacon, és a megfelelő azonosítást követően adatot, információt szolgáltatni a vállalkozásoknak.
Teljesen új típusú (adó) ellenőrzések
Jelenleg is tendencia, hogy sokkal kevesebb az adóellenőrzés, mivel csak akkor rendel el adóellenőrzést az adóhivatal, ha biztos az adókötelezettség megszegésében, adóhiány
megállapításában. Tehát ha valaki adóellenőrzést kap, ne dugja homokba a fejét, forduljon adóellenőrzésben jártas szakemberhez! Az adóellenőrzések számának csökkenésével a jogkövetési vizsgálatok száma szaporodott meg, amelyek sokkal gyorsabban lefolytatható vizsgálatok (30 nap az ellenőrzésre rendelkezésre álló idő, amely egyszer hosszabbítható meg ugyanennyivel), így gyorsan kideríthető kell-e adóellenőrzést elrendelni. A vizsgálatok nem titkolt célja a jogkövetés ösztönzése, tehát amennyiben az adózó ezen vizsgálat végéig, illetve bizonyos esetekben belátható időn belül javítja a hibáját, abban az esetben a hatóság eltekint az időigényes adóellenőrzéstől. Éppen ezért jogkövetési vizsgálatok során is nagyon fontos a NAV előtti megfelelő képviselet, a kapcsolattartás az adóhivatallal, és így csak az kerüljön javításra, amire tényleg szükség van. Jelenleg a jogkövetési vizsgálatok legnagyobb nehézségeit az információ, az adatok adózótól történő megszerzése jelenti a hivatal számára. Ezt követően pedig a különböző programokból, a különböző felépítésű információhalmazok áttekintése is energiát kíván az ellenőrtől. Az új rendszer bevezetését követően egy ellenőrzés során a homogén adatállományból, minden a revízió számára fontos információ azonnal átkerül ellenőrzésre. Az adatállományt a szoftver automatikusan ellenőrzi és az ellenőr már egy a lehetséges problémákat is megjelölő elemzést kap. Az elemzést követően szükség esetén a szerződéseket kell még beszereznie az adóellenőrnek. Ezen rendszernek köszönhetően pedig elérhetővé válik az a adóhivatali cél, hogy minden évben valamennyi adózó ellenőrzése megtörténhessen. Az ellenőrzések hatékonysága mind időben, mind feltárásban és jogkövetésben javulhat, mivel a rendszer valamennyi problémánál pirosan villoghat és nem siklik át felette az ellenőr időhiány vagy egyéb ok miatt. Mivel a fiktív számlák egyre nagyobb kockázatot jelentenek és az egyéb adózói „stiklik” egy automata ellenőrző rendszer által kiküszöbölhetők, ezért az adótanácsadók szerepe erősödni fog a tényleges adócsökkentési lehetőségek kidolgozásának érdekében, és a könyvelők szerepe is felértékelődik, mert a könyvelési hibák is könnyedén kibukhatnak, az adóhivatal komolyabb erőfeszítése nélkül. A jogkövetés elősegítése érdekében a NAV motiváló levelek küldését szorgalmazza. Azaz probléma felmerülése esetén (ez lehet pénztárgéppel, kockázatos partnerrel, nem megfelelő könyveléssel, bevallással stb. kapcsolatos) a jogkövetésre ösztönző levelek tömeges küldését tervezi, és már alkalmazza is néhány esetben. Emellett a hivatal adózással kapcsolatos tájékoztatókat és informáló leveleket is küld, mint például kivaalanyiságra alkalmas társaságok kiva adózásra történő áttérésének ösztönzése érdekében. Ezen leveleket természetesen nem postai úton, hanem elektronikusan cég- vagy ügyfélkapun (KÜNY
tárhelyre) keresztül kézbesítik.
Ellenőrzéstípusok adóbesorolás alapján
Már most is gyakorlat, de a jövőre nézve cél, hogy a hivatal az ügyfél besorolásához képest határozza meg az ellenőrzés módszerét.
A NAV az adózókat 4 kategóriába sorolja.
1. Jogkövetők, akik be akarják és be is tudják tartani az adószabályokat. Van hozzá elegendő tőkéjük, szaktudásuk (adótanácsadó, könyvelő) és akaratuk is. Esetükben az ellenőrzések nem fognak terhet jelenteni, csak rutinfeladatot, amelyet szinte észre sem vesznek. Tájékoztató és motiváló, vagy apróbb hibák esetén hibajavító levelekre számíthatnak.
2. Hibázók, akik be akarják ugyan tartani a szabályokat, de ez valamiért nem sikerül nekik, vagy azért, mert nem rendelkeznek megfelelő információval, tudással, vagy nem fordítanak rá elegendő időt stb. Ezekben az esetekben is alapvetően motiváló, figyelemfelhívó levelekkel kezd a hivatal, de itt már megjelenhetnek a támogató eljárások, jogkövetési vizsgálatok is. Mivel feltételezhetően akarják a jogkövetést, ezért adóellenőrzés kiírására nem lesz szükség náluk.
3. Szabálykerülők, akik nem szeretnek túl sok adót fizetni, ezért próbálkoznak annak csökkentésével, illetve éppen olyan helyzetben vannak, hogy nem tudnak vagy nem akarnak adót fizetni. Ezen adózói kör esetében is elsődleges a jogkövetésre történő rábírás, a mulasztás súlyától függően motiváló levél vagy jogkövetési vizsgálat segítségével. Ha nem sikerül a
jogkövetést elérni, feltétlenül számíthatnak adóellenőrzésre is. Ezen adózói kört a NAV folyamatosan és kiemelten figyeli, és a kontroll funkcióját alkalmazza az ellenőrzési
eszközrendszerén keresztül.
4. Csalók, akik szándékosan olyan üzleti modellt építenek, ahol az adó eltűnik, illetve ilyen szervezeteket üzemeltetnek. Ezekben az esetekben a NAV minden lehetséges módon fellép az
adóellenőrzéstől kezdve az ideiglenes biztosítási intézkedésen át a haszonhúzók vagyonelkobzásáig, és a hatóság büntető eljárást is kezdeményez. A vagyonvisszaszerzés kiemelt fontosságú amiatt, hogy ugyanazon elkövetői kör ne tudjon könnyen újabb vagyonelkerülő vállalkozásokat alapítani. Az adókijátszásra létrejött társaságokkal kapcsolatban álló vállalkozások pedig biztosan számíthatnak a NAV motiváló vagy jogkövetésre ösztönző levelére. Ezen adózói körnél a NAV a bűnüldözői funkcióját
alkalmazza speciális eszközrendszerén keresztül.
Szolgáltató adóhatóság
A szolgáltató adóhatóság az ösztönző rendszereken túl, tényleges tevékenységek keretében is megvalósul. Tájékoztató funkciót lát el mind ügyfélszolgálatai, mind kiküldött tájékoztató levelei által, amelyekben a kedvezőbb adózási lehetőségekre kívánja felhívni a figyelmet, illetve megpróbálja majd az adókedvezményeket alapvetően beépíteni az általa elkészített bevallástervezetekbe. Nem nekünk kell azzal bíbelődni, hogy vajon milyen adókedvezményre vagyunk jogosultak, ugyanis terv szerint valamennyi bevallástervezetet a NAV készíti majd el számunkra. Persze ez nem óriási ördöngősség, mert a könyvelő program jelenleg is elkészíti azt, ha ismeri a lekönyvelt anyagainkat.
Ingyenes számlázási felületet biztosít: https://onlineszamla.nav.gov.hu/home

Adatot szolgáltat. Már most is megvan a lehetősége, hogy xml formátumban lekérdezzük az általunk online adatszolgáltatás keretében elküldött számláinkat és azokat a számlákat is, amelyeket számunkra állítottak ki partnereink (bejövő számlák). Természetesen amíg nem minden számláról megy adatszolgáltatás, addig ez a lista hiányos, de ha már teljes körű lesz és a könyvelő programok tudják importálni az adatokat, akkor sok energiát lehet megtakarítani, mivel az adatrögzítésre fordított idő megspórolható. Ettől függetlenül a számlákat ugyanúgy könyvelni kell, és a NAV által elkészített bevallástervezetet (tervben van, hogy a bevallástervezetet a NAV elkészíti) ellenőrizni szükséges és adott esetben javítani kell. Chatbot – A NAV távlati terveiben szerepel a honlapon indított chatbot robot üzemeltetése, amely megpróbálja majd manuális beavatkozás nélkül megválaszolni kérdéseinket. Ennek alapfeltétele, hogy az adóhatóság szolgáltató funkcióján keresztül minél részletesebb és az adózók számára is értelmezhető tájékoztatást tudjon adni az adózással kapcsolatosan. Így például információs füzetek közzététele, bővítése és tájékoztatók közlése.
(https://nav.gov.hu/nav/inf_fuz)

2019.11.29 - végleg elbúcsúzhatunk a számlatömböktől
A 2020. július 1-től tervezett új jogszabályok várhatóan újabb döfést adnak az amúgy is letűnőben lévő kézi számlatömböknek, hiszen az adatszolgáltatási kötelezettség kibővítése extra adminisztrációs teendőket ró a régimódi számlázáshoz ragaszkodókra. De vajon végleg eljött-e a kézi számlatömbök vége? Ma minden vállalkozás szabadon dönthet arról, hogy milyen megjelenési formában állítja elő a számláit. A hagyományos kézi számlatömb éppúgy elfogadott, mint a modern számlázó programok használata. Sőt, az is megengedett, hogy egyszerre akár több számlázó programot vagy számlatömböt használjunk párhuzamosan. Ráadásul váltani is bármikor lehet, ha kinőttük, meguntuk vagy egyszerűen lecserélnénk a megunt számlázót. Bonácz Zsolt adószakértő szerint azonban a cégekben mindenképpen tisztában kell lenniük azzal, hogy a kézi számlázás kapcsán számos adókockázat felmerülhet. Az egyik legnagyobb mértékű kockázat a nyomdai úton előállított számlatömb, számlanyomtatvány megőrzésére vonatkozó kötelezettség elmulasztásából adódik, ami miatt az adóhatóság jelentős összegű bírságot is kiszabhat."Az iratmegőrzési kötelezettség teljesítése jelentős terjedelmű iratanyag esetén nehézségeket okozhat, a megfelelő tárolási körülmények biztosítása is kellő mértékű gondosságot követel; – magyarázta a szakértő. Kevesen tudják, de a papíralapú számlák számlázó program használatával digitális formában is megőrizhetők, az adatexport funkciónak köszönhetően pedig bármikor nyomtathatók, pl. egy adóhatósági ellenőrzés miatt. „A számla reprodukálhatósága következtében a megőrzési kötelezettség elmulasztása nem valósulhat meg, ha a vállalkozás a számlázóprogram használatával érintett számítástechnikai eszközeit megfelelően kezeli. Ennek következtében az adóhatóság ezen a jogcímen mulasztási bírságot nem szabhat ki" – nyilatkozott Bonácz Zsolt, megjegyezve, hogy az online adatszolgáltatási kötelezettség teljesítése is sokkal könnyebb számlaprogrammal. Különösen aktuális most a téma az elmúlt hetek híreinek tükrében. Varga Mihály pénzügyminiszter novemberben benyújtott törvényjavaslata szerint ugyanis az eddig értékhatárhoz kötött adatszolgáltatási kötelezettség körét két lépcsőben tervezik bővíteni:
 2020. július 1-től minden belföldi adóalany részére kiállított számlát be kell küldeni az adóhatóság részére. Jelenleg ez csak a 100 ezer forint áfaértéket elérő vagy meghaladó
számlákat érinti.
 2021. január 1-től pedig a magánszemélyek részére kiállított számlákat is azonnal látni fogja a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).
A kézi számlatömbök ideje hamarosan leáldozóban leszFotó: Hajdú D. András [origo] Közel 1 év múlva már tehát az összes belföldi számláról adatot kell szolgáltatni, értékhatártól függetlenül.   A kézi számlatömbök és a számlázó programok között már jelenleg is óriási a különbség:
 Míg a kézi számlatömbbel lassú és nehézkes egy számla kiállítása, egy online számlázóval ez pillanatok alatt megoldható. Nem kell folyton ellenőrizni, hogy mit hova kell beírni, milyen sorokat kell kitölteni, kontrollálni a partner adatait vagy éppen számológéppel kiszámolni az áfa összegét. Számlázó programmal mindez automatizálható.
 Kevés olyan kézzel írt számlát látunk, amelyik szépen van kitöltve, tökéletesen olvasható és szépen van kivágva (nem tépve), míg egy gépi számlával kapcsolatban ez fel sem merül.
 A kézi számlatömbből kiállított számlát fizikailag el kell juttatni a címzettnek. Ha postázni is kell, az számlánként kb. 360 forintba kerül. Az online számlákat ezzel szemben pdf formátumban, e-mailben, ingyen is lehet küldeni.
 Késedelmes fizetés esetén a kézi számlatömb esetében gyakori kifogás, hogy elveszett a számla. Online számla esetében ez sem opció: hiszen például a Billingo számlázó programban azonnali visszajelzést kapunk a rendszeren keresztül küldött számlák életéről. Láthatjuk, ha megkapta, elolvasta, letöltötte a címzett. Ráadásul, ha mégis eltűnt a számla, bármikor, egy gombnyomással újraküldhető.
 Rengeteg könyvelő nem szereti a kézi számlatömbbel kiállított számlákat, és az sem ritka, hogy emiatt akár felárat is alkalmaz az árazásban, ezzel is ösztönözve a vállalkozókat a gépi számlára váltásra.
 A kézi számlatömbök a könyvelővel való kapcsolattartást is nehezítik, hiszen a számlákat időben el kell juttatni a könyvelőhöz. A kötelező adatszolgáltatás elmulasztása jelentős bírságot vonhat maga után. Sok kézi számlásra nem vonatkozott az eddigi szabályozás, hiszen nem állítottak ki 100 ezer forint áfatartalmú vagy ennél magasabb számlát, ha viszont már senki sem lesz kivétel, akkor bizony nekik is minden egyes számlát azonnal, manuálisan a NAV rendszerén keresztül kell beküldeniük.

2018.10.19 - az adó és ÁFA szabályok változása az EU-ban
A néhány héttel ezelőtt elfogadott áfacsomaggal olyan problémákat szeretnének kezelni az Európai Unió döntéshozói, amelyek a különböző kereskedelmi ügyletek során merülnek fel az
áfa elszámolása során. A januártól életbe lépő intézkedések sok vállalkozás számára jelentenek majd technikai könnyítést vagy mérsékelhetik a felmerülő kockázatokat - hívta fel a figyelmet a nemzetközi adótanácsadó és könyvvizsgáló Crowe FST. Az Európai Unióban évek óta zajlik – és még további éveket vehet igénybe – az áfa rendszerének reformja a pénzmosás elleni küzdelem és az adózókat terhelő bürokrácia csökkentése jegyében. A Gazdasági és Pénzügyi Tanács 2018 október 2-án tartott ülésén viszont több olyan javaslatot is elfogadtak, amelyek már 2019 január elsejétől életbe lépnek és az uniós áfarendszer hosszútávú reformjának első lépéseiként értelmezhetők. Az egyik ilyen lépés, többek között, egy „gyors megoldásokat" (quick-fix) tartalmazó ideiglenes hozzáadottértékadó-csomag elfogadása volt, amelynek célja néhány adózókat érintő konkrét probléma hatékony és gyors kezelése. Az egyik lényeges pont a vevői készlethez (call-off stock) kapcsolódik: bár erre vonatkozó szabályok már korábban is működtek Magyarországon, a mostani egyszerűsítést minden tagállamra kiterjesztették.
A lépéssel elkerülhetővé válhat az áfaregisztráció, valamint az áfabevallás készítése és az adószámlákban történő felszámítása. Ez több olyan magyar vállalkozás működését is meg fogja könnyíteni, amelynek készleteit előre kihelyezik a külföldi vevőhöz – hangsúlyozta Földes Balázs, a Crowe FST szenior menedzsere. - „A szabályok egységesítése néhány esetben viszont korlátozottabb lehet a jelenlegi magyar szabályoknál. Másik fontos tisztázó intézkedés, hogy egy másik EU-s tagállamba csak akkor lehet áfa nélkül értékesíteni egy adott terméket, ha a vevő adószáma is rendelkezésre áll és az adat az Unió online közösségi adószám-megerősítő rendszerében (VIES) is ellenőrizhető. A Crowe FST szakembere szerint ez a rendelkezés alapvetően megerősíti az eddigi magyar gyakorlatot, de a határozottabb törvényi szabályozás egyes országok esetében (pl. Spanyolország) – ahol a cégeket csak hosszas procedúrát követően vesznek áfa nyilvántartásba – okozhat némi fennakadást, ha az adott cég még nincs regisztrálva a VIES rendszerében.
Az eladók gyakran nem is tudnak róla, hogy éppen láncügyletben vesznek részt.Forrás: Shutterstock A Tanács ülésén ugyancsak elfogadásra kerültek a láncügyletekkel (chain transactions) kapcsolatos szabályozási reformok is, amelyek a tagországok közötti kereskedelmet érintő áfa-kockázatokat minimalizálhatják a jövőben. Ráadásul ezt olyan egyszerű feltételekre lehet építeni, mint például a vevő által megadott adószám vizsgálata.
Az új szabályozás azért is különösen fontos, mert az eladók gyakran nem is tudnak róla, hogy éppen láncügyletben vesznek részt: például az is Ilyen esetnek számít, ha a közvetlen vevő a saját címe helyett már egyből a vevő vevőjének a címére kéri az áru leszállítását. „Rengeteg magyar cégnél azért keletkezett korábban áfahiány, mert az ilyen sokszereplős ügyleteknél sokszor tévesen ítélték meg, hogy a sorban éppen melyik eladás minősül belföldi – tehát áfás –, és melyik a nemzetközi – tehát áfamentes – értékesítésnek" – hangsúlyozta Földes Balázs. A szakember szerint az új szabályozás jelentős könnyebbséget jelenthet sok hazai cég számára is, mivel egységes irányelveket ad azzal kapcsolatban, hogy egy adott láncügylet
értékesítései során melyik ügylet számít nemzetközi szállításnak és melyik nem. A forgalmi adókkal kapcsolatos negyedik fontos intézkedés a kiszállítási igazolások
beszerzésével és elfogadtatásával kapcsolatos egységes szabályozásra vonatkozik. Az exportáló cégek ugyanis sok esetben nem tudták a magyar hatóságok számára is hitelesen bizonyítani, hogy a terméket kiszállították az EU másik tagállamába, ezért az ellenőrzések adóhiányt állapíthattak meg a cégnél. Ilyen eset például, amikor az árukat átvevő személy aláírásával hitelesített fuvarlevél-példány nem kerül vissza az eladóhoz. „Az egységes EU-s szabályozás azt jelenti, hogy a külföldi partnerek nagyobb eséllyel lesznek rávehetők az
együttműködésre" – mondta el a Crowe FST szakértője.
Powered by Create your own unique website with customizable templates.
  • Főoldal
  • Szolgáltatások
    • Dunavirág banki konstrukciók >
      • Dunavirág Bázis Csomag
      • Céges kondíciók
      • Lakossági kondíciók
      • Miért a Sberbank?
    • Szakértői tanácsadás >
      • Gazdasági szolgáltatások >
        • Kiskereskedelmi alapcsomag
        • Vállalkozási szerviz
        • Komplett ügyviteli szolgáltatás
        • Marketing csomag
        • Elemzés
        • Válságkezelés
        • Reorganizáció
        • Kedvezményes termék és áruvásárlási konstrukciók
        • Regionális és országos marketing kampányban való részvétel
      • Adózási szolgáltatások >
        • Elemzés, aktuális adózási szabályokra felkészítés
        • Adóbevallásokban tanácsadás
      • Pénzügyi szolgáltatások >
        • Finanszírozási segédlet
        • Előfinanszírozás és előrendelés csomag
        • Készpénz problémakör megoldása
        • Tartós bérlet konstrukció
        • Nemzeti Utalvány beváltóhely
      • Értékesítést támogató szolgáltatások >
        • Webes értékesítés támogatása
    • Hasznos dokumentumok
    • Szolgáltatási díjaink
  • Gazdasági hírek
  • Rólunk
    • Floric Holding
    • Fejlesztési Központ
    • Küldetésünk
    • Partnereink
    • Társvállalataink
    • Kapcsolat